Wyświetlono wiadomości znalezione dla frazy: Jankowice Pszczyna

Temat: Grant ( Jankowice k. Pszczyny )
Grant to dyskoteka położona niedaleko Pszczyny w miejscowości Jankowice!
W tym klubie byłem bodajże 2 razy! Zaicza sie on do mniejszych klubów ale wspominam go z bardzo dobrej strony! Jak dla mnie duzym plusem jest możliwosc opuszczania klubu w trakcie imprezy i ponowne wejscie bez płacenia kolejnego biletu!

Licze na wasze wypowiedzi??

a oto stronka tego klubu!

www.grantdisco.pl
KUNIEC

Z tego co wiem to narazie nie działa bo chyba jest w przebudowie!


Temat: Gdzie możemy się spotykać poza forum ?
W mojej okolicy jest fajne miejsce na odpoczynek na trasie . Fajne bo bezpieczne, w otoczeniu zieleni i ciekawych okazów ....Zubra Można się przespacerować specjalnie wytyczona ścieżką , podglądnąć z bliska zwierzaki , urządzić piknik w miejscu do tego przygotowanym . Cisza ....pozwoli szybko się zregenerować . potem dalej w drogę !!!!
Mieści się conajmniej 10 długich kamperów . Współrzędne GPS zdobędę i umieszczę tutaj i w camperpark.pl . Śląsk/Pszczyna/Jankowice ....kilka fotek
http://picasaweb.google.p...kaniePrzyUbrach

Temat: Turniej Futsalu dla stażaków gmina Pszczyna
W niedzielę 17.02 2008r. o godz.8.45 na hali POSIR przy ulicy Zamenhofa odbędzie sie turniej piłki nożnej dla strażaków gminy Pszczyna podaje grupy
Grupa A Pszczyna,Ćwiklice, Jankowice, Wisła Mała
Grupa B Studzionka, Łąka, Rudołtowice
Grupa C Studzienice, Wisła Wielka, Piasek

SERDAECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KIBICÓW PIŁKI NOŻNEJ I FANÓW OSP GMINY PSZCZYNA
POZDRAWIAM
Temat: Ogromny pożar w Pszczynie!!
W opisie zamieszczonym na stronie KW PSP Katowice wspomniano że w akcji uczestniczyło 8 jednostek KSRG oraz 2 OSP z poza KSRG. W Gminie Pszczyna jest 10 jednostek w tym 7 w KSRG, a 3 poza KSRG. Przypuszczame że te 8 jednostek to wszystkie z Gminy Pszczyna z tym że OSP Jankowice policzono jako 2 jednostki gdyż ta OSP jako jedyna w gminie posiada dwa samochody gaśnicze, natomiast 2 jednostki z poza KSRG to OSP Pszczyna i OSP Wisła Wielka gdyż obie jednostki posiadają GCBA 6/32 a w opisie jest wspomniane o 8-miu strażakach z poza KSRG.
Temat: Droga krajowa 931 Bieruń -> Pszczyna oraz jaka droga Pszczyna -> Skoczów?
Witam

Jak teraz wygląda droga krajowa nr 931 na odcinku Bieruń -Skoczów
przez Bojszowy i Jankowice? Czy nie ma zbyt dużo dziur? Na prędkości mi
zbytnio nie zależy byle nie trzeba było jechać 40 km/h i byle by dziur
nie było ani dużych kolein.

Jaką drogę polecacie z Pszczyny do Skoczowa? Czy ta nad zalewem a potem
przez miejscowość Landek i Pierścieniec jest ok?

Przepraszam że sam nie sprawdzę ale lubię różnego rodzaju "skróty" a nie
chce władować się na jakieś bezdroża :P

Pozdrawiam

Temat: Pożar stodoły w Jankowicach
Pszczyńscy policjanci wyjaśniają przyczyny pożaru do jakiego doszło w czwartek w godzinach popołudniowych w miejscowości Jankowice. Spaleniu uległa więźba stodoły i składowana w niej słoma. Straty wstępnie zostały wycenione na kwotę około 10000 złotych.

W dniu 22 stycznia o godzinie 16.45 dyżurny KPP w Pszczynie przyjął zgłoszenie o zaistniałym w Jankowicach na ulicy Pszczelarskiej pożarze stodoły i znajdującej się w niej słomy. Poniesione przez właścicielkę straty sięgają kwoty 10 000 zł.

Na chwilę obecną nie są znane okoliczności tego zdarzenia. Pierwsze wnioski będzie można wysnuć po przesłuchaniu świadków, uzyskaniu wyników z przeprowadzonych badań w laboratorium i przeanalizowaniu materiałów z przeprowadzonych na miejscu zdarzenia oględzin.Źródło: Pless

Moje pytanie, czy jeśli stodoła była drewniana i już płomień jest bardzo rozprzestrzeniony, a w śrosku jest słoma to prubuje się ją ugasić, czy czeka aż spłonie bo i tak wiadomo że juz nic się nie da uratować i dopiero potem dogasić. I czy straty takiej stodoły mogą sięgać 10.000 zł?
Temat: Pożar budynku mieszkalno-gospodarczego w Jankowicach
Kolejną nieprzespaną noc mieli Pszczyńscy strazacy. W nocy z 16/17 stycznia 2008r o godzinie 1.35 wybuchł pożar w budynku mieszkalno-gospodarczym w Jankowicach przy ulicy Jelenia.
Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 3 zastępy JRG Pszczyna, OSP Jankowice-(2 samochody), OSP Studzienice, OSP Ćwiklice.
Ogień strawił całe poszycie dachu budynku, część stropu, oraz słome przechowywaną w jednym z pomieszczeń.
Na szczęscie w pożarze nikt nie ucierpiał. Akcja gaśnicza trwała do godziny 5.30 rano. Na miejsce zdarzenia zadysponowano również Pogotowie Ratunkowe oraz Policje.

Temat: Interwencje JRG PSP Pszczyna- rok 2007
W dniu 15 września br. około godz. 1045 na ulicy Katowickiej w Pszczynie doszło do tragicznego w skutkach zderzenia samochodu ciężarowego Star z osobowym Suzuki Swift. W wyniku zdarzenia na miejscu zginęła trzydziestoczteroletnia pasażerka samochodu osobowego. Interweniowały zastępy JRG Pszczyna oraz OSP Jankowice.
Temat: Secesja Międzyrzecza
To mogło by być bardzo interesujące. Tak na marginesie chciałabym widzieć minę wójta gdyby Międzyrzecze naprawdę się odłączyło. No dobra rozważę różne połączenia . Bojszowy Nowe i Świerczyniec są za słabe. Z Wolą kategorycznie nie. Miejscowość, która uważa się za miasta, a nie posiada praw miejskich nie będzie moim zdaniem chętna do współpracy i do kompromisów. Bylibyśmy tylko zapleczem. Z Miedźną niestety też nie gdyż jej budżet bodajże się opierał na kopalni, która niestety jest już zamknięta. Teraz chyba nic się nie dzieje ciekawego w tej gminie. Pszczyna no cóż Pszczyna to miasto, a my jesteśmy wsią. Pewnie bylibyśmy traktowanie jak Jankowice bądź inne wsie. Faktycznie dzieje się tam coś, ale to tak jak z Bojszowami jak już musi być coś zrobione. Z Bojszowami jakbyśmy uzyskali jakimś cudem większą władze było by moim zdaniem znośniej. Strasznie wybredna jestem. A co myślicie o Kobiórze. Terytorialnie niestety ciężko do wprowadzenia, ale ja wolałabym tą miejscowość. Nie mamy zatargów. Są w takiej samej sytuacji jak my (Pszczyna ich olewa). Jestem pewna, że rozumieliby nasze problemy. Najłatwiej było by się z nimi dogadać. Ekonomicznie też nie było by źle. To mogło by być ciekawe rozwiązanie. Czyż nie??
Temat: V Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze
Wyniki V Powiatowych Zawodów Sportowo Pożarniczych przeprowadzonych 22 września 2007 r. w Pszczynie:
Grupa MDP dziewcząt

I miejsce - OSP Pawłowice - 1039 punktów

II miejsce - OSP Golasowice - 1034, 6 punktów

III miejsce - OSP Suszec- 1020 punktów

IV miejsce - OSP Ćwiklice- 968,5 punkta

Grupa MDP chłopców I miejsce - OSP Pawłowice - 1020 punktów

II miejsce - OSP Rudziczka- 1008 punktów

III miejsce - OSP Pielgrzymowice- 1003 punkty

IV miejsce - OSP Pszczyna - 973 punktów

Grupa "C" kobiet I miejsce - OSP Pawłowice - 128,4 punktów

II miejsce - OSP Studzienice - 136,7 punktów

Grupa "A" mężczyzn I miejsce - OSP Golasowice - 106,1 punktów

II miejsce - OSP Jankowice- 106, 8 punktów

III miejsce - OSP Gilowice - 110,6 punktów

IV miejsce - OSP Pawłowice - 116,4 punkty

V miejsce - OSP Rudołtowice - 122,4 punktów

VI miejsce - OSP Rudziczka - 123,9 punkty

Poza konkurencją rozegrano "ćwiczenie bojowe" w grupie "oldbojów" (wiek powyżej 45 lat). Pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP Pawłowice uzyskując czas 33,4 sekundy, miejsce drugie OSP Studzienice z czasem 40,9 sekundy, miejsce trzecie OSP Rudołtowice z czasem 45,6 sekundy, miejsce IV OSP Pielgrzymowice uzyskując czas 53,9 sekundy.Temat: Ciekawostki turystyczne
PĘTLA RYBNICKA:

Rybnik - Wielopole - Ochojec - Wilcza - Czerwionka-Leszczyny - Bełk - Palowice - Żory - Szeroka - Jastrzębie Zdrój - Gołkowice - Łaziska - Gorzyce - Wodzisław Śląski - Radlin - Jankowice Rybnickie - Chwałowice - Ligocka Kuźnia - Rybnik (130 km).

PĘTLA PSZCZYŃSKA:

Pszczyna - Ćwiklice - Grzawa - Miedźna - Góra - Jawiszowice - Wilamowice - Stara Wieś - Bestwina - Komorowice - Jasienica - Bielowicko - Skoczów - Ogrodzona - Zamarski - Kończyce Wielkie - Kaczyce - Zebrzydowice - Pielgrzymowice - Strumień - Wisła Mała - Łąka - Pszczyna (135 km).

PĘTLA BESKIDZKA:

Bielsko-Biała - Komorowice - Bielowicko - Skoczów - Ustroń-Nierodzim - Wisła - Istebna - Koniaków - Laliki-Pochodzita - Milówka - Cięcina - Żywiec - Łodygowice - Mikuszowice Krakowskie - Bielsko-Biała (120 km)

Obiekty poza szlakiem oznaczone w terenie:
Buków, Czernica, Czernichów, Gilowice, Lubomia, Miasteczko Śląskie, Szczyrk, Złatna.Temat: Ważne
Witam! jako ze nie wiedzialam gdzie dalam tutaj!!!!

Dzis okolo godziny 13:30 w Jankowicach kolo Pszczyny na Ul. Żubrów, przed salonem meblowym (to nie reklama :P) jakis motocyklista, przejezdzajac zgubil klucze do samochodu...
nie pytajcie mnie jaki to byl motocykl, bo nie widzialam, klucze przyniosl mi nasz pracownik...
klucze maja przy sobie breloczek Nissan Japan motors, i numery telefonu do tego salonu maja kierunkowy z malopolski...
wiem malo szczegolow, ale klucz jak klucz :) heh z centralnym :P

wiec jesli ktokolwiek widzial lub wie kim jest wlasciciel prosze o kontakt:

* gg 6237886

* tel 503060659

* odbior osobisty: Salon Meblowy, Jankowice, ul. Żubrów 56 w tygodniu do 18, a w soboty do 13...Temat: Żubry z Jankowic
21 X w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Leśnego pod hasłem: "Las czeka na Was" wybieramy się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Jankowicach koło Pszczyny, a by dowiedzieć się czegoś więcej na temat żubrow, obejrzymy film pt. "Żubrowisko", poświęcony historii hodowli tych zwierząt w Lasach Pszczyńskich. Później czeka nas ciekawy spacer ścieżką edukacyjną w towarzystwie pana leśniczego.

Wyjazd o godz. 12.00, powrót planujemy między godz. 15.30, a 16.00.
Prosimy o odpowiednie ubranie i obuwie dla dzieci.Temat: sezon 2006/2007
Kolejnym przeciwnikiem MKS-u będzie drużyna Czarnych Piasek

III runda - 26 września

Iskra Pszczyna - GKS Tychy '71 26 września, 16:00
Sokół Wola - Ogrodnik Cielmice (Tychy) 26 września, 16:00
MKS Lędziny - Czarni Piasek 26 września, 16:00
Piast Bieruń Nowy (Bieruń) - Polonia Łaziska Górne 26 września, 16:00
Czapla Kryry - LKS Łąka (k. Pszczyny) 26 września, 16:00
Nadwiślan Góra -
zwycięzca meczu GKS II Tychy 71'
LKS Czarków - Krupiński Suszec 26 września, 16:00
Znicz Jankowice - Pniówek Pawłowice Śląskie 26 września, 16:00
Temat: Trasy rowerowe
Spoko, spoko, to są trasy na niedzielne popołudne , oczywiście jeździmy też dalej. Pszczyna, Goczałkowice, Jankowice, Zalew rybnicki, też nie jest nam obcy. A-a weź pod uwagę, że nie wszyscy potrafią tyle przejechać, a moim zamierzeniem tworząc ten temat było aby każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Wpadło mi jeszcze do głowy żeby przy trasach pisać ich długość, ja niestety nie pamiętam ich dokładnie, ale jak je znów przejadę, to będe wpisywał. Na dzień dzisiejszy mogę tylko napisać:
Żory-> Goczałkowice-> Żory (ok. 70km)
Żory-> Pszczyna-> Żory (ok. 40km)Temat: Żubr na podglądzie
Uruchomiono Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry” przy Nadleśnictwie Kobiór. Można wybrać się na spacer, aby obejrzeć zamieszkujące tam żubry. Ośrodek znajduje się na granicy rezerwatu tych zwierząt w Jankowicach – informuje „Dziennik Zachodni”.


Spacerowa trasa przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej wynosi 1,5 kilometra (fot. arch.)

W tym roku mija dziesięć lat, odkąd rezerwat przeszedł pod opiekę leśników. Pomysł stworzenia zagrody pokazowej i umożliwienia ludziom oglądania żubrów z bliska kiełkował kilka lat. Sama budowa trwała rok, kosztowała nieco ponad 2 mln zł.

– Chcemy, by to miejsce dobrze służyło ludziom i zwierzętom. Na tle tej pięknej przyrody, z żubrami w roli głównej, chcemy popularyzować ideę ochrony przyrody. Pragniemy uświadamiać jak najszerszej publiczności, że las jest naszym wspólnym bogactwem, o które musimy dbać także dla własnego dobra. Będziemy zwracać uwagę na wymierające gatunki oraz mówić o procesie ich restytucji, a także na roli człowieka w tym dziele – powiedział na wczorajszym otwarciu Piotr Tetla, nadleśniczy z Kobióra.

Dawna leśniczówka, po kapitalnym remoncie i modernizacji, będzie służyć jako budynek dydaktyczny i konferencyjny. Na oglądanie żubrów będzie się można wybrać półtorakilometrową trasą spacerową, która opasuje zagrodę. W niej zgromadzono siedem żubrów z linii pszczyńskiej, czyli takich, który imiona zaczynają się na „Pl”.
ŹRÓDŁOTemat: Sale na wesele
Arkadia
Radlin Ul.wiosenna 14
Tel.032 4558099

Contra
Wodzisław Śl. Ul.Rogowska 1
Tel.032 4560364

U Iwony
Radziejów - Rybnik Ul. Trzech Krzyży 65
Tel.032 4250580

U Danusi
Jankowice Ul. Pawła WOwry 21
Tel.032 7394152

Dworek nad Stawem
Wodzisław Sl. Ul. Młodzieżowa 300l
Tel.032 4517323

Dworek pod Jemiołą
Ćwierklice k. Pszczyny Ul. Męczenników OŚ.115
Tel.032 2105422

Astoria
Mszana Ul.Wodzisławska 65
Tel.032 4720058

Capitol
Stanowice Ul.Zwyciestwa 85
Tel.032 4312054

Perła
Krzanowice Ul.Kolejowa 8
Tel.032 4108055

Kasjopeja
Rybnik Ul.Budowlanych 76
Tel.032 4242062Temat: Grant - Jankowice koło Pszczyny
Począrki miały miejsce w roku 1992, kiedy to powstała dyskoteka (obecnie klub) Grant (obecnie w tym budynku miesci sie Night Club Stary Grant). Błyskawicznie stała się jedną z najlepszych pod względem frekwencji na Śląsku. Zabawy i szaleństwa trwały nieustannie do białego rana. Duża sala (duży Grant) powstała w roku 1997. Profesjonalna obsługa, wyśmienita kuchnia i ogródek z barem na zewnątrz lokalu to jedne z cech, które sprawiają, że Grant ma niepowtarzalną atmosferę.

Muzyka to kolejna zaleta klubu. Różnorodność muzyki prezentowanej przez DJ-ów pozwala każdemu wybrać coś dla siebie:
piątek - techno i jego wszystkie odmiany: od electro po minimal;
sobota - dance, pop, trance, black & soul, techno - czyli dla każdego coś dobrego;
niedziela - house, black & soul, techno

więcej inormacji na domowej stronce klubu http://www.clubgrant.pl/Temat: Secesja Międzyrzecza
niestety, Kobior biedny jest, kopalni nie maja (na szczescie?), ledwo co ich stac na jakas inwestycje... fakt faktem Mcze byloby dla nich tez "kaskiem" [patrz poklady nieszczesnego wegla]. Jankowice ponoc tak samo "centusiowate" jak Pszczyna. Chyba wszedzie bylibysmy prowincja...Temat: Żubr - Bison bonasus
Zdjęcie z wczoraj, Jankowice koło Pszczyny. Miałem po drodze to skorzystałem.
Zdjęcie słabej jakości, strasznie zaszumione, bardziej jako dokumentacyjne, następne postaram się zrobić w lepszych warunkach.
Obiecałem sobie, że tam wrócę.

12.
Temat: Goście
Może się wpraszam, bo do pszczyńskiej oazy nie należę.
Ale jestem... Mam nadzieję, że to nie problem...
DO tej pory nie wiedziałam gdzie ten post umieścić...

Otóż chcę Wam tylko uświadomić, albo i przypomnieć, bo zapewne już to wiecie, że taka OAZA jak Wasza jest wielkim skarbem.
My szczerze mówiąc zaczynamy mieć poważne problemy, z powodu braku animatorów. Zaczynam tracić siłę i wiarę, że wszystko się poukłada. Dlatego z całego serca proszę Was o modlitwę za naszą wspólnotę.
Ciężko nam się rozwijać, tworzyć prawdziwą wspólnotę...
Wiem, Bóg potrafi zdziałać cuda...
Oby...

Pozdrawiam.
Agata (Jankowice)Temat: Pożar na terenie KWK Piast w Woli
W piątek, 15 maja na terenie KWK Piast II wybuchł pożar. W akcji brało udział 9 zastępow straży pożarnej.
W piątek około południa w Woli palił się budynek magazynu z materiałami plastikowymi. W akcji brało udział kilka zastępów straży pożarnej: PSP Pszczyna, OSP Wola, OSP Miedźna, OSP Jankowice, OSP Studzienice, OSP Góra, OSP Gilowice.
gaszenie pożaru utrudniały palące się w składzie magazynowym tworzywa sztuczne. Gęsty dym było widać nawet z kilku kilometrów.
Temat: Pożar domku gosp. w Rudawkach
W poniedziałek 10.03.2008r wybuchł pożar domku gospodarczego w Rudawkach. W akcji brało udział 6 zastępów w tym: 2 zastępy PSP Pszczyna, OSP Miedźna, 2 zastępy OSP Jankowice, OSP Ćwiklice.
Dzięki fachowości strażaka z Miedźnej nie ucierpiały zwierzęta. Spłonoł areał o pow. ok 15x20 m. Był to nowy bydynek gosp. Pożar powstał pod nieobecność gospodarzy. Oto kilka fotek które udało sie zrobić.Temat: Przegląd techniczny jednostek OSP
5.11.2007 r.
-OSP Jarząbkowice
-OSP Golasowice
-OSP Pielgrzymowice
----------------------
6.11.2007 r.
-OSP Warszowice
-OSP Krzyżowice
-OSP Pawłowice
-----------------------
7.11.2007 r.
-OSP Kobiór
-Zakładowa OSP KWK''Krupiński''
-OSP Rudziczka
-----------------------
8.11.2007 r.
-OSP Mizerów
-OSP Kryry
-OSP Suszec
-----------------------
9.11.2007 r.
-OSP Miedzna
-OSP Góra
-OSP Wola
-OSP Gilowice
-----------------------
13.11.2007 r.
-OSP Pszczyna
- OSP Łąka
-OSP Rudołtowice
-----------------------
14.11.2007 r.
-OSP Ćwiklice
-OSP Jankowice
-OSP Studzienice
-----------------------
15.11.2007 r.
-OSP Goczałkowice
-OSP Wisła Wielka
- OSP Wisła Mała
-OSP Studzionka
Temat: Waffen SS- wojska doborowe, czy organizacja zbrodnicza?

Wspomniany już przez Tzawa Moracchini daje próbkę przekroju przez materiał ludzki Einsatzgruppen - mnie sierzuciło w oczy że w jednej z grup było kole 50% ludzi z waffen SS, a w profilu narodowościowym występowali i.. Polacy - nie nie mówię o batalionach policyjnych.

Był pewien oddział, który ogołocił z mężczyzn całe Gliwice jak się wyraził autor pewnej książki. W oddziele tym służyło wielu Polaków.
W SS do pilnowania więźniów w KL Auschwitz- Birkenau było kilku ludzi z mojego regionu. Jednym z nich był Swoboda, który mieszkał w Pszczynie. W monografii Jankowic znalazłem informację o esesmanie który był w Auschwitz, a po wojnie był ławnikiem sądu.!Temat: [ rocznik 03 i nowsze] moja IZA 1.9 TDI ATD by slawek18-198
w Jankowicach obok Pszczyny hmm no powiem ci że widziałem kilka razy czarną ibi ;p po Jankowicach no kwestia gustu każdy robi samochód pod swój prawda jak będzie kasa to się znów coś kopic żeby upiększyćTemat: Zlot Klub Grant Pszczyna/Jankowice
Jak co roku odbywa sie zlot przy klubie grant w tym roku zaplanowany jest pokaz mistrza polski w stuncie o 20 zbieramy sie pod kauflandem w pszczynie na głownym skrzyżowaniu. tj 13 w sobote godz 20-00 czekamy do 20-15Temat: ProblemoO ;/
Jankowice- przed Pszczyna- nie mam juz gwarncji na skuta i chcialbym naprawic to sam- bedzie taniej ;/Temat: Gdzie Imprezujecie?
moje ulubione:
Bielsko-Biała... 2Be Club, Klub 54, Klub Piekło-Niebo, Klub Pomarańcza, Klub Klimat
Żywiec... Klub Ozon, Coffee Pub
Jankowice k. Pszczyny... Club Grant

...to tyleTemat: Gdzie chcecie mnie zobaczyć !
Zapraszamy do klubu GRANT w Jankowicach /k. Pszczyny Rezydentem klubu jest Michał Lazar:) adres strony klubu to www.clubgrant.pl
Temat: Club Grant - Jankowice/k. Pszczyny
Oto adres: http://www.clubgrant.pl/index.php

Tutaj można sie wszystkiego dowiedzieć o tym clubie.
Polecam niedzielny Grant. Specyficzny klimat, super muzyka, do tego ludzie Idealna impreza.Temat: Gdzie spedzacie Sylwestra ??
Wracając do sedna sprawy to pojawiła mi się dziś możliwość spędzenia sylwka w Clubie Grant w Jankowicach pod Pszczyną, bawił ktoś z was może tam? Warto się tam wybrać?Temat: Moto-party
jankowice k/pszczyny.......... w najblizsza sobote piana partyTemat: ĆWICZENIA KOMPANI ODWODOWEJ GMINY PSZCZYNA 27.10.2007
osp Jankowice,ćwiklice,Studzenice,Rudołtowice,Pszczyna,łąka,WisłaWielka,Wisła Mała,Studżonka i PSP Pszczyna pozdrawiamTemat: Zlot i Dyskoteka dla Motocyklistów-Pszczyna(śląskie)
W najbliższą sobote-nie wiem,który to jest odbedzie się Zlot a póżniej dyskoteka dla motocyklstów w klubie Grand w Jankowicach koło Pszczyny. Zbiórka o 20:30 przy mcdonaldzie w Pszczynie.

ja powinienem tam przyjechaćTemat: Interwencje JRG PSP Pszczyna- rok 2007
Około godziny 14:50 zastępy JRG Pszczyna ( GBAPr, GCBA Kerax), OSP Kobiór( GBA 3/15 Berliet), OSP Studzienice(GCBA 6/32 Jelcz) oraz OSP Jankowice(GCBA 6/32 Jelcz) gasiły pożar lasu w Kobiórze. Spłonęło około 1 ha młodnika. W akcji uczetniczyły samoloty gasnicze Dromader.Temat: Jakie atrakcje w Brennej?

obejrzeć żubry

One to chyba są w Jankowicach koło Pszczyny ..... bo jeszcze ktoś będzie ich w Pszczynie szukał, a tam jest tylko jeden .........wypchany w Zamku :-)Temat: PRZEJAŻDŻKI - PSZCZYNA-OŚWIĘCIM-BIELSKO BIAŁA-ŻORY-TYCHY
Dokładnie mieszkam w Bojszowach....czyli pędze na Pszczyne przez Jankowice

[ Dodano: 2009-04-12, 11:24 ]
Pisze że jestem z okolic Tych, Pszczyny bo do jasnej nikt nie wie gdzie są Bojszowy City ;-)hehehehTemat: ĆWICZENIA KOMPANI ODWODOWEJ GMINY PSZCZYNA 27.10.2007
W dniu 27. 10. 2007 odbyły sie ćwiczenia kompani odwodowej gminy Pszczyna na obiekcie Otaczarnia w Jankowicach. Jeśli ktoś posiada jakieś fotki, bądz chce opisać jak było, to serdecznie zapraszam i zachęcam do wypowiedzi.Temat: ŚLĄSK
Witam jestem z Jankowic kolo Pszczyny pozdrawiamTemat: Najlepsza dyskoteka w okolicy i nie tylko:)
nie no coś ty do jankowic jest gdzieś ok 30 km bo to przecież zaraz obok pszczyny:) wiec nie jest tak żle:D i nawet że tam jest ok 30 km watro się tam przejechać....<najlepsze>Temat: Z czego slynie Twoje miasto?
Jankowice: rezerwat żubrów, od dwóch lat można zakupić bilet i zobaczyć kilka z nich na żywo.

Pszczyna: piękny park oraz Muzeum Zamkowe a w nim m. in. dwa największe w Polsce (a może i w Europie) lustra: 14 m2 każde.
Temat: Nie przepłacaj za OC i inne ubezpieczenia

Kolego D.J potrzebuje powiat twoich Jankowic hehe te niedaleko ciebie czyli powiat pszczyńskiTemat: siema
siema jestem wojtek mieszkam w jankowicach koło pszczyny śmigam na speedfighcie 2 wrc 206 z fajnym tuningiemTemat: PKS Pszczyna I PKSIS Oświęcim
PKS Pszczyna jeszcze w ubiegłym miesiącu miał w rozkładize ten swój jeden nieszczęsny kurs do Krakowa, ale widze że wycieli go bez żadnej informacji, dopiero teraz sie o tym dowiedziałem.

A co do samego PKS Pszczyna, wydawało mi się że nowy prezes wreszcie coś zrobi w kierunku rozwoju tej firmy,ale jak narazie pozostają tylko plany i marzenia. Niestety nie potrafie zrozumieć jednej rzeczy w tym PKSie: dlaczego co jakiś czas wycinane są kolejne kursy? Efektem tego jest to że w ciągu wakacji w dni robocze PKS wykonuje "aż" 18 wszystkich kursów w ciągu dnia. W ciągu całego roku rozkład sobotni ma postać: JEDEN kurs na cały dzień, w niedziele i święta oczywiscie nie ma komunikacji! Więc czy jeden autobus wyjeżdżający z dworca w ciągu całej soboty można nazwać komunikacją publiczną? Jakoś od niedawna kursują w dni wolne busy na Wolę i o dziwo mają całkiem niezłą frekwencję! PKS natomiast bez walki oddał komunikację w ręce busiarzy.

Chyba na wszystkich trasach po których "regularnie" jeździ PKS (mam tu na myśli trasy, gdzie PKS jeszcze wykonuje kilka kursów w dni robocze) ma on konkurencję w postaci busów, przez których oczywiście skutki są wyżej wymienione- wycinanie kursów. Chyba jedyną linią gdzie nie ma jeszcze konkurencji jest jeszcze trasa Pszczyna-Jankowice-Studzienice, chociaż na odcinku Pszczyna-Jankowice jeździ linia 581 PKSiS oświęcim s.a. to linia PKS Pszczyna trzyma się jeszcze całkiem nieźle. Z Pszczyny do Studzienic można dojechać wyłącznie PKS-em Pszczyna. Dlaczego więc PKS nie dba o tą ostatnią linię? Przecież niewiele trzeba żeby wprowadzić jakieś zmiany - inny tabor na tej trasie,zmiana rozkładu jazdy. Widzę często jak autobus ze studzienic przyjeżdża do Pszczyny ok godz. 7:45 i ma ok 50 pasażerów!!! A regularnie jeździ tam zdezolowany autosan, gdzie widać że kilka osób jedzie na stojąco! dlaczego więc nie próbuje się utrzymać chociaż tej jednej linii? wystarczyłoby podstawić większy autobus, przecież na innych trasach niestety wozi się już tylko powietrze, albo jedzie ikarus z kilkoma osobami na pokładzie!Jeśli oni nie podejmą jakiejś próby, nowych wyzwań to już nie zajadą daleko:/

p.s. i sorry że się tak rozpisałem:P ale wkurza mnie taka bezmyślność:(Temat: Co się stało pod Pszczyną
Po dwukrotnym przeczytaniu Bitwy Pszczyńskiej i analizie map i ugrupowania 6 DP nie dostrzegłem specjalnej pułapki na dywizję pancerną a raczej negliżowanie kierunku z m. Łąka na Rudołtowice. Wynikać to mogło z przeświadczenia że główny wysiłek niemiecki będzie na północ od rz. Pszczynki. To raczej ugrupowanie do walki z piechotą wspieraną bronią pancerną według wyobrażeń przedwojenych. Nie znam przewidywanego zadania 12 pp, ale być może jeden z jego batalionów miał zamknąć tą lukę. Oczywiście znając możliwości manewrowe czołgów, spodziewano się ich próby obejścia przez Łąki i wykorzystania luki w polskim ugrupowaniu. Pamiętam z innej książki, że strony jednego z oficerów dywizji padła propozycja aby wydzielić z każdej baterii po jednym działonie do strzelania na wprost i tymi działami zamknąć lukę. Propozycji nie przyjęto. Myślę że uważano że artyleria ogniem pośrednim zamknie lukę a pojedyńcze czołgi które przemkną się przez zaporę zostaną odcięte nocnym kontratakiem odwodu.
Mam wrażenie że na przebiegu walki zaważyły negatywnie decyzje przedwojenne- zabranie 12 pp i zatrzymanie gros dywizji poza przewidywaną pozycją obronną co spowodowało brak czasu na spokojne przygotowanie boju. Także ugrupowanie artylerii było takie jak planowano przed wojną. Nie wzięto pod uwagę braku 12 pp i możliwości wejścia w lukę większej ilości czołgów i to pomimo walki o Wisłę Wielką.
Gdyby uważano że duże ilości czołgów będą nacierać przez lukę to artyleria nie powinna stać w "worku" bez osłony, ale raczej całość na północny wschód od Pszczyny w kierunku Jankowic. Tu miała dobrą osłonę od południa w postaci bagnistej rzeczki. Także baon III/20 pp powinien być ugrupowany w Pszczynie z kierunkiem ognia na południe.
Natarcie baonów 16 pp, uważam za ewidentny błąd. Nawet przed wojną za dzienne natarcie piechoty w obliczu broni pancernej groziła pała na ćwiczeniach. Jeśli zamiarem było połączenie się z 20 pp w Pszczynie, to można było śmiało poczekać do nocy.Temat: Zginal pod kolami

To przez mojego "kochanego" Outlooka - to cholerstwo wstawia sygnaturki
zawsze na początku. postów. Zawsze muszę je przeklejać, a że czasem się
spieszę... Sorry !


| Do kompletu należy jeszcze dodać linię 536 obsługiwaną przez
| Transgór-Mysłowice na zlecenie UM w Lędzinach.
|
| Kiedyś też obsługiwało ją PKSiS. Dziwię się, że skoro jest to linia
| "lędzińska" to nie przejęło jej KZK

Przecież Lędziny nie są członkiem KZK.


Zgoda. Ale 90 % linii jeżdżących po Lędzinach i do Lędzin organizuje KZK.
Wyjatkiem są tylko 262 (MZK Tychy) i właśnie 536.


| Ale jak chodzi o zawiłości w kwestii
| "kto ma obsługiwać daną linię" to i tak nic nie przebije 581 (dwa PKS -
y ,
| dwa rozkłady, historia tej linii też jest ciekawa)

Napisz coś więcej na ten temat.


Spróbuję. Nie pamiętam dokładnych dat, ale po kolei przedstawiało się to
mniej więcej tak :

1) Na początku linia 181 była normalną linią PKM - u Tychy
2) W momencie przejęcia obsługi linii 274 i 251 przez PKSiS Oświęcim, po
trasie linii 181 zaczął jeździć PKS Pszczyna oznaczony jako 581. Rozkład
jazdy 581 znajdował zawsze się na tabliczce z rozkładem jazdy  PKSiS
Oświęcim -oznaczało to iż dwa PKS -y dogadały się ze sobą
3) Jednakże PKM Tychy nie zrezygnowal od razu z obsługi linii 181 - linia
kursowała chyba jeszcze ponad rok, z tym że radykalnie obcięta była ilość
kursów; ponadto autobusy nie obsługiwały już przystanków w Jankowicach
4) Linia 181 zostala zlikwidowana w kwietniu - czerwcu 1997 (dokładnej daty
nie pamiętam). Był to w gruncie rzeczy faktyczny koniec KM w Pszczynie
5) Około roku 2000 coś zaczęło się psuć miedzy PKS - em Pszczyna i jego
odpowiednikiem z Oświęcimia. Oświęcim wypuścił na 581 własne autobusy i
zmusił Pszczynę do wywieszenia własnych rozkładów. Przez rok czasu kursy
praktycznie rzecz biorąc dublowały się.
6) Ostatecznie walkę wygrał Oświęcim - w nowym rozkładzie jazdy Pszczyna ma
już tylko 3 kursy a, Oświęcim -  8 (+ 4 dodatkowe tylko z Bierunia).
Rozkłady są oczywiście oddzielne
7) Ciekawostki z linii 581:
- żaden autobus nie jeździ po trasie podstawowej  (wszystkie jadą przez
Bojszowy Nowe)
- w Jankowicach uchowała się wiata ze znaczkiem "A" na dachu

-----------------------------------------
Marcin Chrost; GG : 830690
"Jedna z tych godzin bedzie Twa ostatnia"
(napis pod zegarem w Plazie k / Chrzanowa)

Temat: 150 lat kolei w Rybniku

1 października 2006 roku na stacji kolejowej w Rybniku odbędą się uroczystości organizowane przez Grupę PKP S.A.
Od godz. 13.30 swoje podwoje dla zwiedzających otworzy „Lokomotywownia w Rybniku”.
Dzień Otwarty Lokomotywowni połączony będzie z prezentacją taboru PKP. Ponadto wszyscy będa mogli uczestniczyć w bezpłatnych przejazdach pociągów specjalnych w trakcji parowej, które w tym dniu pojadą wg rozkładu podanego poniżej:

Rodzaj i nr poc. ZNP 44803/2 Ol49 + bipa

Nazwa stacji/Przyjazd/Postój/Odjazd
Katowice / ---- / -----/ 12.10
Mikołów / 12.33 / 10 / 12.43
Orzesze / 12.58 / 3 / 13.01
Leszczyny / 13.27 / 10 / 13.37
Rybnik /13.50 / 20 / 14.10
Rydułtowy / 14.29 / 5 / 14.34
Sumina / 14.47 / 33 / 15.20
Rydułtowy / 15.34 / 10 / 15.44
Rybnik Niewiadom / 15.51 / 6 / 15.57
Rybnik / 16.09 /---/---

Rodzaj i nr poc. ZNP 44806 Ty2 + ryflaki

Nazwa stacji/Przyjazd/Postój/Odjazd
Racibórz /---/---/ 11.55
Nędza / 12.09 / 5 / 12,14
Sumina Wieś / 12.31 / 5 / 12.36
Rydułtowy / 12.47 / 25 / 13.12
Rybnik Niedobczyce / 13.23 / 5 / 13.28
Rybnik 13.37/----/----

Rodzaj i nr poc. ZNP 44804/5 Tr12 + skład historyczny

Nazwa stacji/Przyjazd/Postój/Odjazd
Czechowice Dziedzice / --- / ---- / 12.15
Pszczyna / 12.28 / 7 / 12.35
Suszec / 12.56 / 5 / 13.01
Żory /13.18 / 10 / 13.28
Rybnik / 13.50 / ----/ ----

Wszystkich przywita górnicza orkiestra dęta z KWK Jankowice, a przed dworcem na parkingu od godz. 13.00 do godz. 20.00 odbędzie się festyn zorganizowany przez Miasto Rybnik. Planowane są też występy estradowe. Szczegóły zostaną podane na plakatach i na stronach internetowych.

W dniu 2 października 2006 roku o godz. 9.00 rozpocznie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku (ul. Szafranka 7) konferencja naukowa pt. 150 lat kolei w Rybniku zorganizowana przez Muzeum w Rybniku. W celu udostępnienia jej szerszemu gronu oraz promocji kolei, w styczniu 2007 roku Muzeum w Rybniku opublikuje materiały pokonferencyjne.
Będzie ona poświęcona historii kolei na terenie Górnego Śląska, jej roli w transporcie lądowym oraz możliwej przyszłości. Wśród poruszanych zagadnień należy wymienić szczegółową analizę procesu budowy tunelu w Rydułtowach, dzieje licznych kolei towarzyszących (wąskotorowych, przemysłowych) czy też zagadnienie kolei w kartografii. Prelegentami będą zaproszenie goście reprezentujących transport kolejowy (Grupa PKP S.A., PTKiGK S.A.) oraz przedstawiciele regionalnych placówek kultury województwa śląskiego i badacze regionalni.

Można od razu po giełdzie modelarskiej "lecieć" na pociąg o 12.10Temat: 150 lat Kolei w Rybniku
1 października 2006 roku na stacji kolejowej w Rybniku odbędą się uroczystości organizowane przez Grupę PKP S.A.
Od godz. 13.30 swoje podwoje dla zwiedzających otworzy „Lokomotywownia w Rybniku”.
Dzień Otwarty Lokomotywowni połączony będzie z prezentacją taboru PKP. Ponadto wszyscy będa mogli uczestniczyć w bezpłatnych przejazdach pociągów specjalnych w trakcji parowej, które w tym dniu pojadą wg rozkładu podanego poniżej:

[center]Rodzaj i nr poc. ZNP 44803/2 Ol49 + bipa[/center]
Nazwa stacji/Przyjazd/Postój/Odjazd
Katowice / ---- / -----/ 12.10
Mikołów / 12.33 / 10 / 12.43
Orzesze / 12.58 / 3 / 13.01
Leszczyny / 13.27 / 10 / 13.37
Rybnik /13.50 / 20 / 14.10
Rydułtowy / 14.29 / 5 / 14.34
Sumina / 14.47 / 33 / 15.20
Rydułtowy / 15.34 / 10 / 15.44
Rybnik Niewiadom / 15.51 / 6 / 15.57
Rybnik / 16.09 /---/---

[center]Rodzaj i nr poc. ZNP 44806 Ty2 + ryflakami[/center]
Nazwa stacji/Przyjazd/Postój/Odjazd
Racibórz /---/---/ 11.55
Nędza / 12.09 / 5 / 12,14
Sumina Wieś / 12.31 / 5 / 12.36
Rydułtowy / 12.47 / 25 / 13.12
Rybnik Niedobczyce / 13.23 / 5 / 13.28
Rybnik 13.37/----/----
[center]Rodzaj i nr poc. ZNP 44804/5 Tr12 + skład historyczny[/center]
Nazwa stacji/Przyjazd/Postój/Odjazd
Czechowice Dziedzice / --- / ---- / 12.15
Pszczyna / 12.28 / 7 / 12.35
Suszec / 12.56 / 5 / 13.01
Żory /13.18 / 10 / 13.28
Rybnik / 13.50 / ----/ ----

Wszystkich przywita górnicza orkiestra dęta z KWK Jankowice, a przed dworcem na parkingu od godz. 13.00 do godz. 20.00 odbędzie się festyn zorganizowany przez Miasto Rybnik. Planowane są też występy estradowe. Szczegóły zostaną podane na plakatach i na stronach internetowych.

W dniu 2 października 2006 roku o godz. 9.00 rozpocznie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku (ul. Szafranka 7) konferencja naukowa pt. 150 lat kolei w Rybniku zorganizowana przez Muzeum w Rybniku. W celu udostępnienia jej szerszemu gronu oraz promocji kolei, w styczniu 2007 roku Muzeum w Rybniku opublikuje materiały pokonferencyjne.
Będzie ona poświęcona historii kolei na terenie Górnego Śląska, jej roli w transporcie lądowym oraz możliwej przyszłości. Wśród poruszanych zagadnień należy wymienić szczegółową analizę procesu budowy tunelu w Rydułtowach, dzieje licznych kolei towarzyszących (wąskotorowych, przemysłowych) czy też zagadnienie kolei w kartografii. Prelegentami będą zaproszenie goście reprezentujących transport kolejowy (Grupa PKP S.A., PTKiGK S.A.) oraz przedstawiciele regionalnych placówek kultury województwa śląskiego i badacze regionalni.

Krzysztof
Temat: Bieliki wróciły do kobiórskich lasów


[b]Bieliki wróciły do kobiórskich lasów[/b]

Jeśli przypadkiem znajdziesz się w lasach kobiórsko-pszczyńskich i nad swoją głową ujrzysz długiego na metr ptaka, o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 2,5 metra możesz być pewien, że to orzeł bielik.

Niełatwo go odnaleźć. Kiedyś wiele godzin spędziłem na wieży z lornetką, żeby go zlokalizować. Orzeł długo krążył nad lasem. Kiedy wreszcie wiadomo było, w której części ma gniazdo, kolejne godziny minęły mi na znalezieniu właściwego drzewa. Tymczasem orłu bezwzględnie trzeba zapewnić odpowiednią strefę ochrony - mówi Piotr Tetla, nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór.

Orzeł bielik to duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujący północną, środkową i wschodnią Europę, Islandię, Grenlandię oraz Azję na północ od Himalajów. Od niedawna także województwo śląskie.

Strefa ochronna wokół gniazda bielika wymaga wyłączenia tego obszaru z gospodarki leśnej. W promieniu do 200 m od gniazda przez cały rok, a od stycznia do końca lipca na obszarze 500 metrów.

- Orłu nie wolno przeszkadzać, bieliki nie lubią np. zmian krajobrazu, dlatego, na przykład, nie wolno w okolicy ich gniazd wycinać drzew - tłumaczy Piotr Tetla.

Czasem ptaki opuszczają las i przenoszą się gdzie indziej. Jednak od czasu zgłoszenia do wojewody, że bieliki już nie korzystają z gniazda, muszą minąć trzy lata, by zlikwidować strefę ochronną. - Zawsze przecież mogą wrócić - dodaje nadleśniczy.

Jego zdaniem jedno gniazdo bielika nie jest dla gospodarki leśnej wielkim problemem. Problem zacząłby się, gdyby gniazd ptaków wymagających strefy ochronnej było więcej. - W tym roku kobiórska para dochowała się dwóch młodych. Jaja przez 40 dni wysiadywało oboje rodziców - wyjaśnia Tetla.

W Polsce jest obecnie około tysiąca orłów bielików. W województwie śląskim dwanaście, czyli sześć par. Jeśli ptaki uznają jakieś miejsce za nie dość spokojne, opuszczają je. - Tak stało się w Beskidzie Śląskim. Lasy w okolicy Rud Raciborskich, Kobióra, Lublińca oraz nad Liswartą okazały się dla nich dogodniejsze - tłumaczy Przemysław Skrzypiec, inspektor wojewódzki z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach,

- Nie umiem powiedzieć, jak było wcześniej i czy w ogóle kiedykolwiek bielik w lasach kobiórsko-pszczyńskich gniazdował. Nie znalazłem na ten temat żadnych informacji - próbuje dojść prawdy o bieliku nadleśniczy Tetla.

I rzeczywiście, o bieliku nie ma mowy w żadnych spisach zwierzyny i ptactwa ubitego podczas książęcych polowań w Pszczynie. Na szczegółowej liście odstrzelonych sztuk w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku jest tylko jeden bliżej nieokreślony orzeł oraz ponad sto wielkich ptaków drapieżnych. W zbiorach Muzeum Zamkowego jest obraz orła upolowanego w r. 1817 w Jankowicach pod Pszczyną przez księcia Henryka von Anhalt-Koethen. - Wygląda na bielika, ale pewności nie ma - twierdzi Tetla.


Źródło [TU]

Pszczyna to miasto sąsiednie Żor -tam gdzie ja mieszkam- kiedy tam zawsze przejeżdżam, nad łąkami udaje mi się zauważyć ptaki bardzo dużych rozmiarów siedzące na drzewie lub latające nad stawami i łąkami, jest to zaraz koło drogi, ogromna przestrzeń z łąkami, laskami, stawami. Ptaka siedzącego na drzewie można zobaczyć od razu. Podejrzewam że to właśnie bieliki. Około końca maja/początek czerwca zaszło zdarzenie (podobno) że w Suszczu (dzielnica Pszczyny) jakaś dziewczyna kupiła sobie pieska yorka za 1000 złotych. Lecz nie nacieszyła się nim zbyt długo, podczas wyprowadznia go na podwórko jakiś ogromny ptak zaczął krążyć nad ich domem. Dziewczyna podobno się bardzo przestraszyła bo pierwszy raz widziała tak duzego ptaka, ogród mają duży, a pies nic nie zauważył i pobiegł gdzieś dalej, zanim dziewczyna zawołała ptak (orzeł bielik) rzucił się na pieska i porwał go. Po pieksu została gdzieś tylko smycz.

^Czy myślicie że mam temu wierzyć?
Bielik odważyłby się podlecieć do domu mieszkalnego i zaatakować psa?Temat: Plebiscyt "Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2008"


Plebiscyt "Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2008"
Wybieramy 10 największych atrakcji turystycznych

Nasze hasło na lato 2008 brzmi „Perły w Koronie Województwa Śląskiego”. Odzew jest w Waszych rękach.

Przez całe wakacje będziemy wybierać 10 największych atrakcji turystycznych Województwa Śląskiego. To Wy, drodzy internauci, zdecydujecie swoimi głosami o tym, kto zasługuje na zaszczytne miejsce w turystycznym panteonie. I to Wasi faworyci staną do batalii o certyfikaty PERŁY W KORONIE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2008. Głosy mieszkańców regionu, ekspertów w rzeczy samej, są w tym plebiscycie świadectwem bezcennym. Gorąco zachęcamy Was do zgłaszania kandydatur, a następnie do głosowania na nasze perełki: ciekawe miejsca, zabytki kultury i techniki, szlaki turystyczne, atrakcje przyrodnicze... Żeby województwo śląskie stało się nam wszystkim jeszcze bliższe, a to co na nim najcenniejsze – świeciło pełnym blaskiem.

Głosowanie na 10 największych atrakcji województwa śląskiego rozpocznie się w trzeciej dekadzie czerwca i potrwa do 30 sierpnia 2008 r. Godzinę „0” podamy w serwisie naszemiasto.pl z kilkudniowym wyprzedzeniem. Ale cała zabawa startuje dzisiaj: od tej chwili – przez dwa najbliższe tygodnie - przyjmujemy Wasze zgłoszenia. Czekamy na nie pod adresem e-mail konkurs@naszemiasto.pl. Gorąco namawiamy do skreślenia kilku (a może kilkudziesięciu) słów rekomendacji: opisujcie swoje miejsca, czekamy również na zdjęcia tych naj... Najciekawsze listy opublikujemy na stronie plebiscytowej i nagrodzimy.

Poniżej prezentujemy listę kandydatów serwisu naszemiasto.pl. Prosimy, tych atrakcji nie rekomendujcie nam – na pewno znajdą się na plebiscytowej stronie do głosowania. Z zaciekawieniem czekamy na Wasze propozycje i opinie na temat kandydatów, którzy powinni dołączyć do plebiscytowej stawki... Miejsc, które są Wam bliskie i które polecacie turystom odwiedzającym nasz region.

Wspólnie wybierzemy spośród nich 10 największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego i z końcem wakacji uhonorujemy certyfikatami PERŁY W KORONIE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2008.

Zapraszamy do zabawy.

Oto nasze propozycje

1) Kopalnia Zabytkowa i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

2) Rudy - zespół pocysterski

3) Muzeum Piwowarstwa w Tychach

4) Skansen Górniczy "Królowa Luiza"

5) Rezerwat żubrów w Jankowicach (k. Pszczyny)

6) Jezioro Porajskie (k. Częstochowy)

7) Kolejka na Szyndzielnię

8) Zamek w Będzinie

9) Kompleks rekraacyjno-wypoczynkowy Pogoria (k. Dąbrowy Górniczej) - Jeziora Pogoria I, II, III, IV

10) Jezioro Żywieckie

11) Kolejka linowo-terenowa na górę Żar

12) Uzdrowisko w Goczałkowicach

13) Główny Szlak Beskidzki (czerwony - Wielka Czantoria, Stożek Wielki, Przełęcz Kubalonka )

14) Skrzyczne – korona Beskidu Śląskiego

15) Ustroń – uzdrowisko

16) Barania Góra – źródła Wisły

17) Jasna Góra w Częstochowie

18) Zamek i park w Pszczynie

19) WPKiW w Chorzowie

20) Zamek w Ogrodzieńcu

Redakcja - NaszeMiasto.plTemat: Dane tele-adresowe OSP Powiatu Pszczyna
Gmina Pszczyna
OSP STUDZIONKA
S1
43-245
Studzionka
ul.Pows.Śląskich 1
0-32 448-31-15
GCBA 5/32 - JELCZ

OSP ĆWIKLICE
S2
43-229
Ćwiklice
ul. Zawadzkiego 15
0-32 448-21-13
GBA 2,5/16 - STAR
GLM Ford Transit

OSP STUDZIENICE
S3
43-215
Studzienice
ul. Szewczyka 93
0-32 211-51-35
GCBA 6/32 - JELCZ;
GBA 2,5/16 - STAR,
GLM - ŻUK

OSP WISŁA WIELKA
S2
43-243
Wisła Wielka
ul. Słoneczna 4
brak
GCBA 6/32 - JELCZ,
GLM 8 - ZUK

OSP WISŁA MAŁA
S1
43-243
Wisła Mała
ul. Pawia 42
0-32 212-31-81
GCBA 6/32 - JELCZ

OSP JANKOWICE
S2
43-215
Jankowice
ul. Kasztanowa 9
0-32 448-51-80
GBA 2,5/20 - STAR,
GCBA 6/32 - JELCZ

OSP ŁĄKA
S1
43-241
Łąka
ul. Turystyczna 28
0-32 447-82-01
GBA 1,6/16 - MERCEDES

OSP PSZCZYNA
S2
43-200
Pszczyna
ul. Basztowa 8
0-32 449-00-78
GCBA 6/32 - JELCZ,
GLM Ford Transit

OSP RUDOŁTOWICE
S2
43-229
Rudołtowice
ul. A. Krzywoń 6
0-32 211-22-04
GBA 2,5/16 - STAR,
GLM Żuk

Gmina Pawłowice Śląskie

OSP PAWŁOWICE ŚLĄSKIE
S2
43-250
Pawłowice
ul. Zjednoczenia 64
0-32 472-27-73
GBA 2,5/16 - STAR,
GBA 1,5/10 - MITSUBISHI

OSP GOLASOWICE
S1
43-252
Golasowice
ul. Kraszewskiego 2
0-32 472-32-46
GBAM 3/16+8

OSP PIELGRZYMOWICE
S2
43-252
Pielgrzymowice
ul. Zebrzydowicka 14
0-32 472-31-59
GBAM 2,5/16+8 - STAR,
GLM 8 - ZUK

OSP JARZĄBKOWICE
S1
43-252
Jarząbkowice
ul. Rolnicza 1
0-32 472-32-04
GBA 2,5/20 - STAR

OSP KRZYŻOWICE
S1
43-254
Krzyżowice
ul. Szkolna 8
0-32 472-36-29
GBM 2,5/8 - STAR

OSP WARSZOWICE
S2
43-254
Warszowice
ul. Cieszyńska 2
0-32 472-35-58
GCBA 6/32 - JELCZ,
SLRt - POLONEZ

Gmina Miedźna
OSP MIEDŹNA
S2
43-227
Miedźna
ul. Wiejska 131
0-32 211-62-15
GCBA 6/32 - JELCZ,
GLM - FORD

OSP WOLA
S2
43-225
Wola
ul. Wałowa 10
0-32 211-84-33
GCBA 5/32 - JELCZ,
GLM 8 - LUBLIN

OSP GÓRA
S2
43-227
Góra
ul. Rybacka 3
0-32 211-70-56
GBA 2,5/16 - STAR,
GLM 8 - FIAT DUCATO

OSP GILOWICE
S1
43-227
Gilowice
ul. Korfantego 70
0-32 448-75-55
GLM 8 - LUBLIN

Gmina Suszec
OSP MIZERÓW
S1
43-265
Mizerów
ul.Wyzwolenia 279
0-32 212-20-94
GBA 2,5/16 - STAR

OSP KRYRY
S1
43-265
Kryry
ul.Wyzwolenia 116
0-32 212-20-80
GBA 2,5/16 - STAR

OSP SUSZEC
S1
43-267
Suszec
ul. Klubowa 3
0-32 448-81-44
GBAM 2/15+8 - STAR

OSP RUDZICZKA
S1
43-267
Rudziczka
ul. Pszczyńska 24
0-32 448-90-68
GBA 2,5/16 - STAR

Gmina Goczałkowice Zdrój
OSP GOCZAŁKOWICE
S2
43-230
Goczałkowice
ul. Szkolna 13
0-32 738-70-30
GCBA 6/32 - JELCZ,
SLKw - FORD

Gmina Kobiór
OSP KOBIÓR
S1
43-210
Kobiór
ul. Kobiórska 5
0-32 218-81-82
GBA 3/15 Berliet

Zakładowe OSP
ZOSP KWK KRUPIŃSKI
S1
43-267
Suszec
ul. Piaskowa 35
0-32 434-51-11
GBA 2,5/16 - STAR

ŻRÓDŁO PSP PSZCZYNA
Temat: Serdecznie zapraszam
Ja mam propozycje:Gmina Pszczyna
OSP STUDZIONKA
S1
43-245
Studzionka
ul.Pows.Śląskich 1
0-32 448-31-15
GCBA 5/32 - JELCZ

OSP ĆWIKLICE
S2
43-229
Ćwiklice
ul. Zawadzkiego 15
0-32 448-21-13
GBA 2,5/16 - STAR
GLM Ford Transit

OSP STUDZIENICE
S3
43-215
Studzienice
ul. Szewczyka 93
0-32 211-51-35
GCBA 6/32 - JELCZ;
GBA 2,5/16 - STAR,
GLM - ŻUK

OSP WISŁA WIELKA
S2
43-243
Wisła Wielka
ul. Słoneczna 4
brak
GCBA 6/32 - JELCZ,
GLM 8 - ZUK

OSP WISŁA MAŁA
S1
43-243
Wisła Mała
ul. Pawia 42
0-32 212-31-81
GCBA 6/32 - JELCZ

OSP JANKOWICE
S2
43-215
Jankowice
ul. Kasztanowa 9
0-32 448-51-80
GBA 2,5/20 - STAR,
GCBA 6/32 - JELCZ

OSP ŁĄKA
S1
43-241
Łąka
ul. Turystyczna 28
0-32 447-82-01
GBA 1,6/16 - MERCEDES

OSP PSZCZYNA
S2
43-200
Pszczyna
ul. Basztowa 8
0-32 449-00-78
GCBA 6/32 - JELCZ,
GLM Ford Transit

OSP RUDOŁTOWICE
S2
43-229
Rudołtowice
ul. A. Krzywoń 6
0-32 211-22-04
GBA 2,5/16 - STAR,
GLM 8

Gmina Pawłowice Śląskie
OSP PAWŁOWICE ŚLĄSKIE
S2
43-250
Pawłowice
ul. Zjednoczenia 64
0-32 472-27-73
GBA 2,5/16 - STAR,
GBA 1,5/10 - MITSUBISHI

OSP GOLASOWICE
S1
43-252
Golasowice
ul. Kraszewskiego 2
0-32 472-32-46
GBAM 3/16+8

OSP PIELGRZYMOWICE
S2
43-252
Pielgrzymowice
ul. Zebrzydowicka 14
0-32 472-31-59
GBAM 2,5/16+8 - STAR,
GLM 8 - ZUK

OSP JARZĄBKOWICE
S1
43-252
Jarząbkowice
ul. Rolnicza 1
0-32 472-32-04
GBA 2,5/20 - STAR

OSP KRZYŻOWICE
S1
43-254
Krzyżowice
ul. Szkolna 8
0-32 472-36-29
GBM 2,5/8 - STAR

OSP WARSZOWICE
S2
43-254
Warszowice
ul. Cieszyńska 2
0-32 472-35-58
GCBA 6/32 - JELCZ,
SLRt - POLONEZ

Gmina Miedźna
OSP MIEDŹNA
S2
43-227
Miedźna
ul. Wiejska 131
0-32 211-62-15
GCBA 6/32 - JELCZ,
GLM - FORD

OSP WOLA
S2
43-225
Wola
ul. Wałowa 10
0-32 211-84-33
GCBA 5/32 - JELCZ,
GLM 8 - LUBLIN

OSP GÓRA
S2
43-227
Góra
ul. Rybacka 3
0-32 211-70-56
GBA 2,5/16 - STAR,
GLM 8 - FIAT DUCATO

OSP GILOWICE
S1
43-227
Gilowice
ul. Korfantego 70
0-32 448-75-55
GLM 8 - LUBLIN

Gmina Suszec
OSP MIZERÓW
S1
43-265
Mizerów
ul.Wyzwolenia 279
0-32 212-20-94
GBA 2,5/16 - STAR

OSP KRYRY
S1
43-265
Kryry
ul.Wyzwolenia 116
0-32 212-20-80
GBA 2,5/16 - STAR

OSP SUSZEC
S1
43-267
Suszec
ul. Klubowa 3
0-32 448-81-44
GBAM 2/15+8 - STAR

OSP RUDZICZKA
S1
43-267
Rudziczka
ul. Pszczyńska 24
0-32 448-90-68
GBA 2,5/16 - STAR

Gmina Goczałkowice Zdrój
OSP GOCZAŁKOWICE
S2
43-230
Goczałkowice
ul. Szkolna 13
0-32 738-70-30
GCBA 6/32 - JELCZ,
SLKw - FORD

Gmina Kobiór
OSP KOBIÓR
S1
43-210
Kobiór
ul. Kobiórska 5
0-32 218-81-82
GBA 3/15 Berliet

Zakładowe OSP
ZOSP KWK KRUPIŃSKI
S1
43-267
Suszec
ul. Piaskowa 35
0-32 434-51-11
GBA 2,5/16 - STAR dnia Śro 11:18, 13 Lut 2008, w całości zmieniany 1 razTemat: Ciekawostki turystyczne
Cd

H
Halemba : Katowice - Halemba : Kattowitz
Haźlach : Cieszyn - Haslach : Teschen
Herby Śląskie : Lubliniec - Herby (PreuĂźisch Herby) : Loben
I
Iława : Nysa - Eilau : Neisse
Imielin : Tychy - Imielin : PleĂź
Istebna : Cieszyn - Istebna : Teschen
J
Jablunkov : ÄŚesky Teąin - Jablunkau : Teschen
Jankowice : Rybnik - Jankowitz ( KĂśniglich Jankowitz) : Rybnik
Janów : Katowice - Janow : Kattowitz
Jarnołtówek : Nysa - Arnoldsdorf : Neisse
Jasienica : Bielsko Biała - Heinzendorf : Bielitz O/S
Jastrzębie Górne : Wodzisław Śląski - Ober Jastrzemb : Rybnik
Jastrzębie Zdrój : Wodzisław Śląski - KĂśnigsdorf Jastrzemb (Bad Jastrzemb) : Rybnik
K
Kamień Śląski : Krapkowice - GroĂź Stein : GroĂź Strehlitz
Karvina Darkov : Karvina - Darkau - Teschen
Karvina : Karvina - Karvin : Teschen
Karvina Fryątat : Karvina - Freistadt : Teschen
Katowice : Katowice - Kattowitz : Kattowitz
Katowice Bogucice : Katowice - Kattowitz BogutschĂźtz : Kattowitz
Katowice Brynów : Katowice - Kattowitz Brynow : Kattowitz
Katowice Dąb : Katowice - Kattowitz Domb: Kattowitz
Katowice Karbowa : Katowice - Kattowitz Karbowa : Kattowitz
Katowice Ligota : Katowice - Kattowitz Idaweiche : Kattowitz
Katowice Załęże : Katowice - Kattowitz Zalenze : Kattowitz
Katowice Zawodzie : Katowice - Kattowitz Zawodzie : Kattowitz
Kędzierzyn : Koźle - Heydebreck (Kandrzin-Pogorzeiletz) : Cosel
Kęty : Oświęcim - Kenty : Bielitz O/S
Kietrz : Głupczyce - Katscher : LeobschĂźtz
Kleszczów : Gliwice - KlĂźschau : Tost-Gleiwitz
Kluczbork : Kluczbork - Keuzburg O/S : Keuzburg O/S
Kłodnica : Katowice - Klodnitz : Kattowitz
Knurów : Rybnik - Knurow : Rybnik
Kobiór : Pszczyna - Kobier : PleĂź
Kochanowice : Lubliniec - Kochanowitz : Loben
Kochcice : Lubliniec - KochtschĂźtz : Loben
Kochłowice : Katowice - Kochlowitz : Kattowitz
Kokoszyce : Wodzisłąw Śląski - KokoschĂźtz : Rybnik
Kokotek : Lubliniec - Kokottek : Loben
Komorowice : Bielsko Biała - Batzdorf : Bielitz O/S
Koniaków : Cieszyn - Koniakau : Teschen
Kończyce : Zabrze - Kunzendorf : Kattowitz
Korfantów : Niemodlin - Friedland : Falkenberg O/S
Kostuchna : Tychy - Kostuchna : PleĂź
Koszęcin : Lubliniec - Koschentin : Loben
Kosztowy : Tychy - Kostow : PleĂź
Kozłowa Góra : Tarnowskie Góry - Koslowagora : Tarnowitz
Kozy : Bielsko Biała - Kosy : Bielitz O/S
Koźle : Koźle - Cosel : Cosel
Krupski Młyn : Tarnowskie Góry - KruppamĂźhle : GroĂź Strehlitz
Kuźnia Raciborska : Racibórz : Ratiborhammer : Ratibor
L
Leszna Górna : Cieszyn : Ober Lischna : Teschen
Lubliniec : Lubliniec - Loben (Lublinitz) : Loben
Ł
Łabędy : Gliwice - Laband : Tost-Gleiwitz
Łagiewniki : Bytom - Hohenlinde O/S : Kattowitz
Łambinowice : Niemodlin - Lamsdorf : Falkenberg O/S
Łaziska Dolne : Tychy - Nieder Lazisk : PleĂź
Łaziska Górne : Tychy - Ober Lazisk : PleĂź
Łaziska Średnie : Tychy - Mittel Lazisk : PleĂźTemat: Popołudnie, to nie noc
Zbliża się Wielkanoc. W Kościele Katolickim obrządku łacińskiego najważniejszą Mszą Świętą nie tylko tego święta, ale całego roku kościelnego jest Msza Wigilii Paschalnej. Według obecnych przepisów liturgicznych liturgie tę należy sprawować w nocy z soboty na niedzielę. Niestety, z nieznanych mi powodów, być może z lenistwa, niektórzy księża odprawiają tę mszę po południu, gdy słońce jest jeszcze na niebie. Znam nawet takie świątynie, gdzie liturgie te zaczyna sie o 17.00 a kończy o 18.30. Ta karygodna praktyka, całkowicie zniekształcająca sens świat wielkanocnych dotąd pokutuje w wielu parafiach. Przecież Jezus Chrystus zmartwychwstał w nocy, a nie w sobotę po południu. Poniżej podaję listę parafii archidiecezji katowickiej, które na swych stronach internetowych informują o terminie liturgii. Mam nadzieje, ze ta lista pomoże czytelnikom znaleźć godnie sprawowana liturgię i szerokim łukiem omijać parafie leniwych proboszczów.

18.00:
Św. Mikołaja w Borowej Wsi
Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej Halembie
Matki Bozej Szkaplerznej w Imielinie
Matki Bożej Różańcowej w Jastrzębiu- Moszczenicy
MB Wszechpośredniczki Łask i Św. Antoniego z Padwy w Jedłowniku
Matki Bożej Szkaplerznej i Św. Piusa X w Jejkowicach
Świętej Rodziny w Katowicach
Św. Floriana w Rybniku-Orzepowicach
Św. Św. Piotra i Pawła w Paniowach
Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej
Św. Jerzego w Rydułtowach
Św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich
Św. Anny w Świerklanach
MB Fatimskiej w Turzy Śląskiej
Świętej Rodziny w Tychach
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach

18.30:
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bytomiu
Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy
Św. Pawła w Rudzie Śląskiej

19.00:
Św. Marii Magdaleny w Bielszowicach
Św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym
Św. Wawrzyńca w Chorzowie
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie
Św. Antoniego W Chorzowie
Św. Barbary W Chorzowie
Św. Józefa w Czerwionce
Krzyża Świętego w Tychach-Czułowie
Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyniu
Bożego Ciała w Jankowicach
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju
Św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym
Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Herberta w Katowicach
Św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach – Szopienicach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kobiórze
Niepokalanego Serca NMP w Książenicach
Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach
MB Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach- Orłowcu
Św. Wawrzyńca w Orzeszu
Św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach Śl.
Świętej Rodziny w Piekarach
MB Częstochowskiej w Katowicach Podlesiu
Wszystkich Świętych w Pszczynie
Św. Józefa Robotnika w Rybniku
Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich
Ducha Świętego w Tychach
Św. Marii Magdaleny w Tychach
Św. Jadwigi w Tychach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim
Ducha Świętego w Wodzisławiu Śląskim
Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach
Miłosierdzia Bożego w Żorach

19.30:
Św. Mikołaja w Bujakowie
Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym
Św. Józefa w Chorzowie
Św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach
Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Tychach

20.00:
Św. Jana Sarkandra W Bańgowie
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bieruniu Nowym
Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach
Św. Franciszka w Chorzowie
Św. Jadwigi w Chorzowie
Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej- Goduli
Św. Brata Alberta w Jastrzębiu Zdroju
Św. Barbary i Św. Józefa w Jastrzębiu Zdroju
Katedra Chrystusa Króla w Katowicach
Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach
Św. Św. Piotra i Pawła w Katowicach
NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Wełnowcu
Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach
Św. Klemensa w Lędzinach
Niepokalanego Poczęcia NMP w Mysłowicach Janowie,
Bożego Ciała w Rybniku- Niewiadomiu
Sanktuarium MB Piekarskiej
Miłosierdzia Bożego w Tychach
Św. Krzysztofa w Tychach
Św. Św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej Wirku
Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wyrach
Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim- Zawadzie

21.00:
Św. Teresy w Rybniku-Chwałowicach
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie
NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju
Św. Św. Cyryla i Metodego w Knurowie
MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych
MB Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach

Warto przy okazji podkreślić, że są duszpasterze, którzy traktują Wigilię Paschalną tak jak na to zasługuje. Z powyższej listy wynika, ze jest kilka parafii w diecezji, które zaczynają ją o 21, a wiele kolejnych o 20. Z innych diecezji zasługują na wspomnienie dwie świątynie. W kościele pocysterskim w Rudach, w diecezji gliwickiej Wigilia jest sprawowana co drugi rok o 23.00, czyli tak, jak chciał Pius XII, gdy reformował obrzędy Wielkiego Tygodnia. W bazylice Świętej Trójcy, u O.O. Dominikanów w Krakowie natomiast liturgia zaczyna sie co prawda o 21.00 za to jest odprawiana bardzo uroczyście i bez żadnych skrótów.